Muzeum Podlaskie przygotowało na nadchodzące wakacje bogatą ofertę warsztatów i zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Zapraszamy do korzystania z naszych licznych propozycji.

Muzeum Historyczne w Białymstoku, ul. Warszawska 37

ZAGRAJ Z MUZEUM

Zajęcia wokół najnowszej wystawy czasowej w Muzeum Historycznym w Białymstoku „Tabulae – gry rzymskie z terenu Polski”.

Wnętrza wystawy o grach rzymskich stają się doskonałą przestrzenią do rozgrywek, tych historycznych, ale i nieco bardziej współczesnych opartych o muzealne zbiory. Wakacje w Muzeum Historycznym, to nie tylko zdobywanie wiedzy, ale także zabawa, która tą wiedzę utrwala. To duża garść ciekawostek i szczypta rywalizacji. Zapraszamy do gry!

Prowadzenie: Joanna Januszkiewicz, Filip Chomik

Liczba uczestników w grupie: do 30 osób
Wiek: 6 – 14 lat
Czas trwania zajęć: ok. 60 min
Koszt: 10 zł – dziecko, z Kartą Dużej Rodziny – 5 zł
Informacje i zapisy: tel. 517 484 349
Terminy i godziny zajęć ustalane są indywidualne z opiekunami grup.

Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim, ul. Adama Mickiewicza 45

OFERTA DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH

termin: lipiec – sierpień 2024 r.

MOJA IKONA

Warsztaty plastyczne inspirowane wystawą „Maria, Matka Chrystusa w ikonach”.

Słowo ikona pochodzi z języka greckiego i oznacza obraz. Podczas rodzinnego spotkania w muzeum obejrzymy wizerunki maryjne prezentowane na wystawie „Maria, Matka Chrystusa w ikonach”. Uczestnicy zajęć dowiedzą się, co oznaczają gesty i kolory ukazane na ikonach. Poznają również odpowiedź na pytanie dlaczego pomiędzy ikoną a Ewangelię stawia się znak równości. Na zakończenie każdy uczestnik zajęć wykona wizerunek inspirowany wybraną z wystawy ikoną, który zabierze ze sobą do domu.

Prowadzenie: Katarzyna Bogusz, Krystyna Juźwiuk

Liczba uczestników w grupie: max 50 dzieci
Czas trwania zajęć: ok. 60 min.
Koszt: 15 zł, z Kartą Dużej Rodziny 12 zł  dla dzieci i młodzieży szkolnej, 12 zł, z Kartą Dużej Rodziny 10 zł  dla grup przedszkolnych
Informacje i zapisy: tel. 509 336 841

KROK ZA HISTORIĄ – SPACER HISTORYCZNY Z IZABELĄ BRANICKĄ

Poznaj historię i zabytki Bielska Podlaskiego podczas niezwykłego spaceru.

Zapraszamy do udziału w niezwykłym spacerze, podczas którego poznacie historię i wybrane zabytki Bielska Podlaskiego. W wędrówce towarzyszyć nam będzie Izabela Branicka – ważna postać w historii miasta. Dlaczego? Odpowiedź poznasz podczas naszego spotkania. Spacer odbywać się będzie wytyczoną trasą, zatrzymamy się między innymi przy najstarszym sakralnym zabytku Bielska Podlaskiego tj. Cerkwii Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy. Oczywiście obowiązkowym punktem na naszej trasie będzie Ratusz – siedziba Muzeum Obojga Narodów. To tu, na zakończenie zajęć, wykonamy pracę plastyczną.

Prowadzenie: Katarzyna Bogusz, Krystyna Juźwiuk

Liczba uczestników w grupie: max 30 dzieci
Czas trwania zajęć: ok. 60 min.
Koszt: 15 zł, z Kartą Dużej Rodziny 12 zł  dla dzieci i młodzieży szkolnej, 12 zł, z Kartą Dużej Rodziny 10 zł  dla grup przedszkolnych
Informacje i zapisy: tel. 509 336 841

Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, ul. Pałacowa 2 

OFERTA DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH

termin: lipiec – sierpień 2024 r.

REZYDENCJE W ZIELENI

Okres baroku łączył niemal wszystkie dotychczasowe osiągnięcia sztuki ogrodowej. Polska stała się krajem okazałych pałaców oraz nierozerwalnie z nimi związanych wspaniałych ogrodów. Do najciekawszych i najbardziej okazałych barokowych rezydencji w Rzeczypospolitej można zaliczyć Białystok i Choroszcz Jana Klemensa Branickiego.

Ogrody i parki otaczające rezydencje są tak pięknym i wdzięcznym tematem, iż zaskakiwać może, że dosyć późno stały się samodzielnym motywem malarskim. Zazwyczaj stanowiły tło dla portretów, przedstawień religijnych i scen rodzajowych.

Początkowo artyści malowali krajobrazy w zaciszu pracowni. Ogrodowe pejzaże nie mogły obyć się bez sztafażu – niewielkiej grupy ludzi lub scenki rodzajowej wprowadzonej do kompozycji w celu jej ożywienia. Z czasem, wraz z wyjściem malarzy w plener i rozkwitem malarstwa krajobrazowego w drugiej połowie XIX wieku, to przyroda wysunęła się na pierwszy plan, a architektura stała się dodatkiem. Po wysłuchaniu krótkiej historii „rezydencji w zieleni” jak prawdziwi artyści, przy sztalugach i z pędzlem w dłoniach, stworzymy pejzaż z rezydencją.

Prowadzenie: Marta Bagnowska
Wiek uczestników: 7-15 lat
Liczba uczestników w grupie: maksymalna liczba 30 osób
Czas trwania zajęć: 60-90 min.
Koszt: 10 zł/os., z Kartą Dużej Rodziny 5 zł/os.
Informacje i zapisy: minimum na tydzień przed zajęciami pod nr tel.: 509 336 795

Muzeum Ikon w Supraślu, ul. Klasztorna 1 

OFERTA DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH

termin: oferta od 2 do 31 lipca oraz od 2 do 30 sierpnia 2024 r., od wtorku do piątku; godzina zgodnie z telefonicznie dokonaną rezerwacją

JAK POWSTAJE IKONA? – WARSZTATY PLASTYCZNE (TECHNIKA TEMPERY)

Technika tempery to jedna z najstarszych technik malarskich, która jest główną metodą „pisania” ikon. Warsztaty wakacyjne w Muzeum Ikon w Supraślu będą wprowadzeniem w trudny, a jednocześnie interesujący warsztat ikonopisarski.
W sali warsztatowej muzeum uczestnicy poznają proces powstawania ikony,
poczynając od polerowania desek, kopiowania rysunku, a skończywszy na malowaniu temperą anielskiego wizerunku.

Prowadzenie: Edyta Tołkin-Snarska; Iwona Furmankiewicz, Anna Motowicka
Czas trwania: ok. 120 min;
Liczba uczestników: 20 osób;
Koszt: 20 zł, z Kartą Dużej Rodziny – 10 zł
Obowiązuje rezerwacja. Informacje i zapisy: 509 336 829

Muzeum w Tykocinie, ul. Kozia 2

ZYGMUNT GLOGER – HISTORIA JABŁONI GLOGERÓWKI  

Zygmunt Gloger był polskim etnografem, archeologiem, historykiem i pisarzem, znanym przede wszystkim z prac dokumentujących polską kulturę ludową i historię. Gloger, jako zapalony badacz kultury i przyrody, szczególnie interesował się różnymi odmianami drzew owocowych, które były uprawiane w polskich sadach od wieków. Jabłoń glogerówka jest przykładem takiej odmiany, która została zachowana dzięki jego wysiłkom i pasji. Gloger, dokumentując różne odmiany roślin uprawianych w Polsce, przyczynił się do zachowania tej cennej odmiany jabłoni. Dzięki jego pracom i pasji jabłoń glogerówka przetrwała do naszych czasów. jako żywy element polskiego krajobrazu sadowniczego. Zapraszamy na zajęcia podczas, których cofniemy się do czasów Zygmunta Glogera. Przypomnimy sobie jego postać  i  poznamy historię powstania jabłoni glogerówki oraz innych starych odmian jabłoni.

I termin: 17 lipiec 2024 r. godz. 13.00 – zajęcia dla dzieci w wieku 7-12 lat
II termin: 7 sierpień 2024 r. godz. 13.00 – zajęcia dla dzieci w wieku 7-12 lat 

Prowadzenie: Maria Komarowska

Liczba uczestników: 30 osób
Czas trwania zajęć: ok. 90 min.
Koszt: 10 zł, z Kartą Dużej Rodziny 5 zł
Informacje i zapisy: tel. 509-336-597

HISTORIA ORDERU ORŁA BIAŁEGO: OD AUGUSTA II MOCNEGO DO WSPÓŁCZESNOŚCI

Order orla Białego czyli najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe zostało ustanowione przez króla Augusta II Mocnego 1 listopada 1705 roku na zamku w Tykocinie. Nadawane za zasługi cywilne jak i wojskowe zasłużonym Polakom. W przededniu 320 rocznicy ustanowienia tego odznaczenia zapraszamy na spotkanie, które będzie doskonałą okazją do zgłębienia się w historię tego ważnego odznaczenia, a także zrozumienia jego znaczenia w naszej kulturze i historii. Zwieńczeniem spotkania będzie wykonanie figurek orła z origami.

I termin: 24 lipiec 2024 r. godz. 13.00 – zajęcia dla dzieci w wieku 7-12 lat
II termin: 14 sierpień 2024 r. godz. 13.00 – zajęcia dla dzieci w wieku 7-12 lat

Prowadzenie: Maria Komarowska

Liczba uczestników: 30 osób
Czas trwania zajęć: ok. 90 min.
Koszt: 10 zł, z Kartą Dużej Rodziny 5 zł
Informacje i zapisy: tel. 509-336-597