25 kwietnia 2025 r., godz. 17,00
Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego, ul. Świętojańska 17
Przyjdź na wernisaż „Dyplomy 2025” i zobacz wyjątkowe prace młodych artystów z Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu. To świetna okazja, by porozmawiać z twórcami, poznać ich inspiracje i dowiedzieć się, co stało za potrzebą powstania dzieł. Czeka na Ciebie wyjątkowa atmosfera, pełna sztuki i pasji. Prace uczniów Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu to prawdziwe świadectwa talentu i artystycznej dojrzałości, które łączą głęboką tradycję regionu z nowatorskim spojrzeniem na współczesną sztukę.
Prace dyplomowe realizowane w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu to wyjątkowe podsumowanie artystycznej edukacji uczniów. Każda z nich stanowi indywidualną wypowiedź twórczą, będąc efektem osobistych poszukiwań i inspiracji czerpanych z otaczającego świata, literatury, natury czy współczesnej kultury. Wśród prezentowanych prac znaleźć można zarówno klasyczne techniki artystyczne, jak i nowatorskie rozwiązania multimedialne, odzwierciedlające szerokie spektrum zainteresowań młodych twórców. Tegoroczne dyplomy obejmują prace z zakresu grafiki warsztatowej, technik rzeźbiarskich, tkaniny artystycznej, realizacji intermedialnych oraz rysunku i malarstwa, ukazując bogactwo wyrazu oraz kreatywność absolwentów szkoły.
Pracownia Technik Druku Artystycznego
Dyplomy realizowane w pracowni technik druku artystycznego obejmują zarówno grafiki autorskie, jak i realizacje cyfrowe. Różnorodność prezentowanych prac wynika z szerokiego spektrum zainteresowań uczniów oraz ich indywidualnego podejścia do zagadnień plastycznych. Wśród eksponowanych dzieł znaleźć można artystyczne książki autorskie, grafiki warsztatowe wykonane w klasycznych i nowatorskich technikach druku oraz przestrzenne instalacje.
Jedną z ciekawszych propozycji jest praca Dawiniego Durshlaga, łącząca projekcje multimedialne, grafiki warsztatowe oraz efekty świetlne, wprowadzając widza w wysublimowany świat artysty. Gabriela Łapińska prezentuje instalację w formie sześcianu, oddającą uczucie psychicznego i fizycznego dyskomfortu.
Natalia Filimoniuk w swoich pracach eksperymentuje z materią graficzną, nawiązując do nurtu antyestetyki. Z kolei Marta Mendelejeva w książce „Słownik frazeologiczny” w humorystyczny sposób ilustruje zawiłości polskiego języka i idiomów. Natalia Głowacka stworzyła książkę łączącą wspomnienia dzieciństwa z refleksją nad dynamicznym życiem nastolatki.
Animacja Niny Roskowińskiej stanowi nostalgiczną podróż do młodzieńczych lat, zestawioną z dojrzałą perspektywą autorki. Aleksandra Andrukiewicz zaprezentowała cykl wielobarwnych sitodruków o konstrukcyjnej kompozycji, natomiast Anna Bułatewicz przedstawiła nostalgiczno-liryczne, wielkoformatowe pejzaże. Monochromatyczne akwaforty Justyny Bakumenko charakteryzują się wyjątkową precyzją i warsztatową dbałością o detal.
Pracownia Technik Rzeźbiarskich
Prace dyplomowe w tej pracowni to realizacje inspirowane naturą, psychologią człowieka, literaturą oraz różnymi stylami artystycznymi. Efektem są pełnoplastyczne rzeźby wykonane w narzucie i odlewie gipsowym, organiczne formy ceramiczne oraz płaskorzeźby w drewnie.
Rzeźba „Bezduch” Leny Darskiej przedstawia ludzkie ciało jako formę, symbolizującą tymczasowość i delikatność. Mikołaj Gawryluk, zainspirowany „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza, stworzył rzeźbę „Kubik”, ukazującą jednostkę wtłoczoną w nienaturalną geometryczną formę.
Kamila Czarnowska zaprezentowała dekoracyjną ramę z lustrem inspirowaną twórczością Alfonsa Muchy, a Justyna Wenecka w pracy „W głąb” bada relacje między strukturą a przypadkowością, tworząc organiczną ceramiczną formę. Oliwia Krasucka przygotowała kolorowe, inspirowane rafą koralową ceramiczne naczynia o ozdobnym charakterze.
Pracownia Tkaniny Artystycznej
Tegoroczne dyplomy z pracowni tkaniny artystycznej obejmują dziewięć realizacji wykonanych głównie w technikach tradycyjnych, takich jak kilim, dywan wiązany, brosz i sumak, a także technice filcowania na mokro. Tematyka prac oscyluje wokół inspiracji naturą oraz człowiekiem i jego środowiskiem.
Danusia Barska w pracy „Temperatury” ukazuje pejzaż Supraśla, a Julia Borowska w filcowanej kompozycji „Trucizny i tradycje” przedstawia fascynujący świat grzybów. Kinga Czarnowska w kilimie „W głębi” eksploruje leśne krajobrazy, a Magdalena Drozdowska w „Melodii wody i nieba” interpretuje żywioł wody. Wiktoria Jakiel w gobelinie „Krwawym wątkiem” wprowadza dramatyzm, a Marta Mioduszewska uspokaja widza miękkim dywanem „Proces”. Julia Pająk w pracy „Widzę” zachęca do poznawania tkaniny poprzez dotyk, natomiast Wiktoria Racis w gobelinie „Fale” nawiązuje do dziecięcych wspomnień. Maja Wróbel w wielkoformatowej pracy „Mech” inspirowanej mikroskopowymi obserwacjami zachwyca fakturą i kolorem.
Pracownia Realizacji Intermedialnych
Dyplomy z tej pracowni eksplorują wszechstronne możliwości mediów cyfrowych i tradycyjnych. Młodzi artyści stworzyli prace ilustracyjne, filmowe, fotograficzne oraz realizacje site-specific.
Na wystawie zobaczymy m.in. niepokojące fotografie Barbary Budnickiej, eksperymentalny film Patrycji Radosiuk, artystyczne wideo Idy Poczykowskiej ukazujące ciało w oryginalnym kontekście, a także pełną wdzięku animację Julii Pykało. Amelia Kulikowska zaprezentowała serię okładek książek do „Wiedźmina”, a Wiktoria Miszczak stworzyła karty do gry, emanujące nieskrępowaną wyobraźnią. Maria Matyga zaprosi widza do swojego dzieciństwa spędzonego w Stanach Zjednoczonych.
Pracownia Rysunku i Malarstwa
W pracowni rysunku i malarstwa uczniowie podejmują różnorodne tematy – od doskonalenia warsztatu po subiektywne wypowiedzi artystyczne. Prace realizowane są w technikach rysunkowych i malarskich, często w formie cykli tematycznych.
Na szczególną uwagę zasługuje wielkoformatowy tryptyk Patrycji Radosiuk „Apokalipsa”, cykl rysunkowych studiów postaci Mikołaja Gawryluka oraz malarskie wariacje na temat martwej natury sióstr Czarnowskich.
Prace dyplomowe w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu są nie tylko podsumowaniem edukacji, lecz także wyrazem pasji, talentu i wrażliwości młodych twórców.