Wąski chodnik prowadzi łukiem przez soczyście zielony trawnik, pnie dwóch drzew widoczne po obu stronach kadru, w głębi budynek biblioteki ze starej cegły z dużym oknem łukowym i dwiema parami brązowych drzwi po obu jego stronach. Budynek częściowo przysłonięty innym, drewnianym, brązowym budynkiem. Po prawej stronie kadru duże drewniane drzwi garażowe.

Biblioteka
Muzeum Podlaskiego


Godziny otwarcia:
poniedziałek – piątek 9.00-15.00


ul. Świętojańska 17, 15-277 Białystok


tel. 509-336-529
biblioteka@muzeum.bialystok.pl


Kierownik: Krzysztof Kukliński

O NAS

Biblioteka Muzeum Podlaskiego jest ważnym zapleczem naukowym dla pracowników instytucji. Gromadzi i udostępnia literaturę z takich dziedzin jak historia, historia i teoria sztuki, archeologia, etnografia, numizmatyka, muzealnictwo, konserwacja zabytków, religioznawstwo, heraldyka, genealogia czy edukacja.

Kolekcjonujemy również wydawnictwa o wartości historycznej, na przykład ze znakami własnościowymi lub wpisami wskazującymi na jej pochodzenie z bibliotek, osób lub instytucji związanych z Białymstokiem lub regionem. Osoby, które chciałyby zaoferować takie publikacje, prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.

Gromadzenie zbiorów bibliotecznych rozpoczęło się wraz z powstaniem muzeum, a pierwszy wpis w księdze inwentarzowej pochodzi z 1953 r. Pierwszą kierowniczką biblioteki została Leoniła Żendzian, następnie kierowała nią Maria Krajewska, Zofia Lewko, Anna Elżbieta Stefanowicz, Beata Wilczewska. Od 2023 roku kieruje nią Krzysztof Kukliński.

Nasze zbiory dostępne są dla wszystkich zainteresowanych w czytelni mieszczącej się na parterze budynku Biblioteki przy ul. Świętojańskiej 17.

Wypożyczenia międzybiblioteczne prowadzimy na potrzeby pracowników muzeum, jednak wszyscy czytelnicy mogą skorzystać z terminalu Cyfrowej wypożyczalni międzybibliotecznej książek i czasopism naukowych Academica. W czytelni dostępne są też urządzenia pomocne dla osób słabo widzących.

Informacje o nowszych wydawnictwach, zgromadzonych po roku 2009, można odszukać w katalogu komputerowym dostępnym online na stronie: szukamksiążki.pl