Przybyli z innego „świata”. Spacer na stanowisko archeologiczne i opowieść o unikalnym miejscu obrzędowym ze schyłku epoki kamienia
14 czerwca 2025 r., godz. 11.00-14.00
Podsupraśl – parking przy wiacie w pobliżu kolonii Dębowik
Kilka lat temu, na jednej z niewielkich wysp mineralnych ulokowanych pośrodku doliny Supraśli doszło do odkryć, które odmieniły nasze postrzeganie przeszłości. W doskonale zachowanych skupiskach odnaleziono przedmioty, jakich nie powinno tu być – a przynajmniej tak się wówczas wydawało. Kamienne sztylety, krzemienne groty strzał, ozdoby bursztynowe, fragmenty naczyń czy symboliczne zawieszki pochodziły z odległych terenów Zachodniej i Południowo-Zachodniej Europy. Z jakichś powodów ich właściciele, którzy około 4500 lat temu podążali doliną rzeki zwanej dziś jako Supraśl, pozostawili w tym miejscu symbole własnej tożsamości i statusu społecznego.
Zapraszamy na około dwukilometrowy spacer doliną Supraśli, który zakończymy na jednym z najstarszych miejsc obrzędowych północno-wschodniej Polski.
Spacer poprowadzi Adam Wawrusiewicz – kustosz w dziale Archeologii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.
Wstęp wolny
KLASZTOR BERNARDYNÓW Z 1479 ROKU FUNDACJI MARCINA GASZTOŁDA W TYKOCINIE W ŚWIETLE BADAŃ INTERDYSCYPLINARNYCH
14 czerwca 2025 r., godz. 14.00
Muzeum w Tykocinie – Dom Talmudyczny, ul. Kozia 2
Muzeum Podlaskie w Białymstoku serdecznie zaprasza na wykład o późnośredniowiecznym klasztorze bernardynów fundacji Marcina Gasztołda w Tykocinie w świetle badań interdyscyplinarnych prowadzonych przez Irenę Tarantę (Dział Archeologii MPB) i Piotra Wronieckiego (Montefortino Prospection & Digitalisation). Przy rozpoznawaniu niezachowanego do naszych czasów klaustrum w Tykocinie kluczową rolę odgrywają badania archeologiczne i nieinwazyjne. Nieinwazyjna metoda umożliwiła odtworzenie przybliżonych wymiarów czterech skrzydeł klasztoru zbliżonego do kwadratu, wynoszącego mniej więcej 60 × 60 m, oraz rekonstrukcję rozplanowania przestrzennego klaustrum -pierwszego obiektu murowanego w Tykocinie, trzeciego klasztoru zakonu franciszkanów obserwantów w Wielkim Księstwie Litewskim.
Wstęp wolny
Dzieje Tykocina zapisane w ziemi – spacer archeologiczny
15 czerwca 2025 r., godz. 11.00
Tykocin – parking przy Synagodze Wielkiej, ul. Kozia 2
Tykocin jest jednym z najważniejszych ośrodków miejskich na mapie dziedzictwa archeologicznego dzisiejszego Podlasia. To tu przez prawie pół wieku archeolodzy odkrywali kolejne fakty z przeszłości miasta pod warstwami ziemi w obrębie ulic i parceli. Okazją od zwiedzenia najważniejszych punktów na mapie archeologicznego Tykocina będzie spacer archeologiczny z Hubertem Lepionką – adiunktem w Dziale Archeologii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. W trakcie wydarzenia uczestnicy zwiedzą to co na pierwszy rzut oka jest nie widoczne, a także poznają nieznane dzieje tego pięknego miasta w centrum Podlasia.
Wstęp wolny