IV Dni Tradycji Obojga Narodów

7 września, godz. 17.00–22.00
Teren nad Zalewem w Brańsku (wjazd od ul. Piłsudskiego pomiędzy numerami 20-24).

IV Dni Tradycji Obojga Narodów, które odbędą się w Brańsku, to wyjątkowe spotkanie z historią i kulturą Polski, organizowane w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, których tegorocznym tematem są „Szlaki. Sieci. Połączenia”. Wydarzenie przeniesie uczestników w czasy świetności Rzeczypospolitej, oferując bogaty program artystyczny, historyczny i kulinarny.

Program:

17.00 – „Poloneza czas zacząć….” – rozpoczęcie wydarzenia uroczystym tańcem
17.30 – Występ Zespołu Muzyki i Tańca Dawnego „Capella Antiqua Bialostociensis”
18.30 – Rekonstrukcja historyczna przygotowana przez Podlaską Chorągiew Husarską
19.20 – Występ Zespołu Muzyki Dawnej „Ars Decorum”
20.30 – Pokaz Bractwa Kurkowego
21.15 – Teatr Ognia

Wstęp wolny

Oprowadzanie po wystawie Powstanie warszawskie – Karny – Historie osobiste

8 września 2024 r., godz. 11.00, niedziela
Prowadzenie: Katarzyna Malinowska

28 września 2024 r. godz. 11.00, sobota
Prowadzenie: Agnieszka Żbikowska

Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku, ul. Świętojańska 17

Ekspozycja poświęcona jest powstańczym losom rzeźbiarza Alfonsa Karnego. Na wystawie będzie można zobaczyć unikatowy zbiór pamiątek po artyście, w skład którego wchodzą między innymi opaski powstańcze, archiwalia, a także korespondencje. W trakcie oprowadzania zwiedzający zapoznają się również z powstańczą historią osób, które Karny portretował: Ludwika Solskiego, Leona Schillera czy Mariusza Maszyńskiego.

Czas trwania: ok. 60 min;
Liczba uczestników: do 15 osób;

Wstęp wolny
Obowiązuje rezerwacja. Informacje i zapisy: 509 336 862

Port rzeczny w Tykocinie – okno na świat

8 września, godz. 12.00
Muzeum w Tykocinie, Wielka Synagoga, ul. Kozia 2

Od XV wieku transport rzeczny był niezwykle istotnym elementem rozwoju Tykocina. Z nadnarwiańskiego portu spławiano do Gdańska drewno, dziegć, węgiel drzewny, zboże. Ten rodzaj transportu był również wykorzystywany do translokacji broni z arsenału mieszącego się w pobliskim zamku.

Wykładowi będzie towarzyszyć prezentacja multimedialna. W drugiej części spotkania wybierzemy się na wędrówkę bulwarami nad Narwią, gdzie poznamy efekty prac archeologicznych przeprowadzonych przez pracowników Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Prowadzenie spotkania: Paweł Roszkowski

Czas trwania spotkania: 120 min

Wstęp wolny

Szlakiem malarstwa polskiego

8 września 2024 r., godz. 11.00
Ratusz w Białymstoku, Rynek Kościuszki 10

Rozwiążmy wspólnie zagadki ze świata malarstwa polskiego. Czy zastanawialiście się, jak kiedyś przedstawiano wielkie postacie? Kiedy w Polsce powstała pierwsza szkoła plastyczna? Na te i na wiele innych pytań odpowiemy sobie podczas wspaniałej podróży przez historię sztuki polskiej. Zobaczymy obrazy wybitnych malarzy z różnych okresów, poznamy nurty, w których tworzyli, oraz zobaczymy, jakimi technikami się posługiwali i jakie tematy najbardziej ich interesowały. W części warsztatowej wspólnie wypełnimy kartę edukacyjną pełną ciekawych zadań.

Zajęcia dla dzieci w wieku 6–12 lat

Prowadzenie: Monika Stalończyk
Liczba uczestników: 15 osób + opiekunowie
Czas trwania: 60–90 minut

Wstęp wolny
Zapisy: tel.: 516 141 960

Choroszcz – na szlaku. Prelekcja Anny Dąbrowskiej

8 września, godz. 11.00
Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, ul. Pałacowa 2

Choroszcz od momentu nadania praw miejskich była centrum okolicznych dóbr, a szlaki komunikacyjne łączyły ją ze znaczniejszymi ośrodkami Podlasia. Prelekcja poświęcona będzie mapom XVII-XX wieku, na których przedstawiono to miasto.

W XVIII wieku Choroszcz była celem częstych jedno- czy dwudniowych wycieczek z Wersalu Północy – głównej siedziby Jana Klemensa Branickiego w Białymstoku. Miasto powstało na skrzyżowaniu starego traktu wiodącego z Suraża na Knyszyn i dalej do Grodna oraz lokalnej drogi łączącej Tykocin przez Choroszcz z Supraślem. Również pobliska rzeka Narew była ważnym szlakiem wodnym, poprzez Bug i Wisłę tworzącym połączenie z dużymi ośrodkami: Krakowem i Gdańskiem.

Obrzędy i rytuały religijne związane z różnymi etapami życia w judaizmie

14 września, godz. 11.00
Muzeum w Tykocinie, Wielka Synagoga, ul. Kozia 2

W tradycji żydowskiej każdy z etapów życia naznaczony jest rytuałami, obrzędami, ceremoniami, które mają głębokie znaczenie duchowe, kulturowe i zdrowotne. Należą do nich między innymi bar micwa, żydowski ślub czy zasady przestrzegane w kuchni żydowskiej. Obrzędy zakorzenione są w tradycji i wierzeniach, a ich celem jest podkreślanie nieustannej wspólnoty z Bogiem. W trakcie spotkania opowiemy o żydowskich rytuałach i przyjrzymy się używanym podczas nich przedmiotom. Wykład będzie ilustrowany prezentacją multimedialną.

Prowadzenie spotkania: Maria Komarowska

Czas trwania spotkania: 60 min.

Wstęp wolny

Historia oraz kultura materialno-religijna staroobrzędowców zamieszkałych na terenie Polski  

15 września 2024, godz. 11.00
Muzeum Ikon w Supraślu, ul. Klasztorna 1

Zapraszamy na wykład oraz zwiedzanie wystawy czasowej Fiedosiejewskie mniszki artystyczna spuścizna staroobrzędowego żeńskiego monasteru w Wojnowie.

Staroobrzędowcy polscy to potomkowie dawnych dysydentów religijnych pochodzących z Rosji. Przyczyną prześladowań starowierów był brak ich akceptacji dla reform liturgicznych, zapoczątkowanych przez patriarchę Nikona oraz cara Aleksego Michaiłowicza Romanowa w 1653 roku. Uciekając przed prześladowaniami, starowierzy wybierali najsłabiej zaludnione tereny Rosji. W późniejszym okresie zaczęli również przekraczać granicę polsko-rosyjską i zasiedlać wschodnie oraz północno-wschodnie tereny dawnej Rzeczypospolitej, gdzie jak mówili: „Prawdziwej wiary nie prześladują”. Osadzano ich na licznych, powstałych w wyniku wojen i epidemii nieużytkach i zwalniano z płacenia podatków na kilka lat. Władze Rzeczypospolitej nie ingerowały w życie religijne starowierów, pozwalając im na kultywowanie dawnych zwyczajów i tradycji.

Wykład obejmuje historię powstania oraz kształtowania się ruchu staroobrzędowego w Rosji, przyczyny emigracji oraz losy wyznawców staroprawosławia na terenach dawnej Rzeczypospolitej. Podczas spotkania omówione zostaną również elementy kultury materialno-religijnej starowierów ze szczególnym uwzględnieniem podejścia starowierów do sfery sacrum.

Wystawę czasową Fiedosiejewskie mniszki – artystyczna spuścizna staroobrzędowego żeńskiego monasteru w Wojnowie można oglądać w Muzeum Ikon w Supraślu do 17 listopada 2024 roku. Wystawa została zorganizowana we współpracy z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, dzięki dofinansowaniu ze środków MKiDN.

Prowadzenie: Piotr Sawicki, kustosz Muzeum Ikon w Supraślu

Czas trwania spotkania: 90 min.

Zapisy: 509 336 829

Wstęp wolny

Szlakiem białostockiej belle epoque – gra terenowa

15 września 2024 r., godz. 11.00
Muzeum Historyczne w Białymstoku, ul. Warszawska 37

Gra terenowa, w której liczy się uważność i umiejętność podążania za wskazówkami. Wytrwali dotrą do ukrytego skarbu.

Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa to doskonała okazja, by wyruszyć szlakiem dzielnicy Bojary. Naszym przewodnikiem będzie Ignacy, z którym dostrzeżemy uroki i odkryjemy tajemnice jednego z zabytkowych białostockich osiedli. Spotykamy się w siedzibie Muzeum Historycznego w Białymstoku, przy ul. Warszawskiej 37, wyposażeni w ołówki lub długopisy. Tam czekać będą karty do questu. Zadaniem uczestników będzie zbieranie ukrytych po drodze cyfr oraz wykonywanie zadań. Rozwiązane zagadki doprowadzą do ukrytego skarbu.

Białostocka Belle Epoque to quest, który przygotowaliśmy we współpracy z Fundacją Questingu.

Prowadzenie: Joanna Januszkiewicz
Liczba uczestników: 30 osób
Wiek uczestników: dzieci od 7 lat (z opiekunami), młodzież, dorośli
Czas trwania zajęć: ok. 60 min

Zapisy: tel. 517 484 349
Wstęp wolny

Spotkanie z Agnieszką Cubałą, autorką książki Zwyczajni’44. Ludność cywilna w Powstaniu Warszawskim

20 września 2024 r., godz. 18.00
Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego, ul. Świętojańska 17

Zapraszamy wydarzenie towarzyszące wystawie Powstanie warszawskie – Karny – Historie osobiste. Tym razem będzie to spotkanie z Agnieszką Cubałą, autorką książki Zwyczajni’44. Ludność cywilna w Powstaniu Warszawskim.

Publikacja opowiada o mieszkańcach stolicy uczestniczących w powstaniu warszawskim, którzy doświadczyli dramatu, jaki rozegrał się na przestrzeni 63 dni w mieście ogarniętym walką. Dobro i zło, szlachetność i zbrodnia, bohaterskie porywy i nikczemność mieszają się tu, tworząc niezwykłą mozaikę postaci, zdarzeń, emocji i doświadczeń. To wiele osobistych tragedii, historii małych i dużych. Każda inna, każda niezwykle ważna. Byli potężnym wsparciem i zapleczem dla walczących. W książce znalazł się również wątek poświęcony Alfonsowi Karnemu.

Agnieszka Cubała – autorka 12 książek o Powstaniu Warszawskim, w tym bestsellerowych tytułów, takich jak: Miłość’44, Kobiety’44, Artyści’44, Wolność’44; współpracowała z Muzeum Powstania Warszawskiego, koordynując prace nad realizacją scenariusza ekspozycji stałej tej placówki. Opracowała hasła autorskie do Wielkiej Ilustrowanej Encyklopedii Powstania Warszawskiego, konsultowała dwa rozdziały polskiej edycji książki Normana Davisa Powstanie’44. Za popularyzację tematu dwukrotnie otrzymała prestiżową  nagrodę Klio, odznakę „Zasłużony dla Warszawy”, medal „Orła Pęcickiego” i odznaczenie państwowe – Srebrny Krzyż Zasługi.

Prowadzenie spotkania: Dorota Sokołowska
Czas trwania spotkania: 60–90 min.

Wstęp wolny