Ruszyła procedura przetargowa na roboty budowlane w Projekcie pod nazwą Budowa Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. Muzeum Podlaskie w Białymstoku oczekuje na oferty od wykonawców, którzy zdecydują się podjąć tego zadania do 19 maja 2025 r. Projekt finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach w ramach działania FENX.07.01 Infrastruktura kultury i turystyki kulturowej priorytet FENX.07 Kultura, Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027. Całkowity koszt Projektu to: 57 762 115,21 PLN, a dofinansowanie z Funduszy Europejskich to 37 583 794,39 PLN.
Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach jest oddziałem w organizacji Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Instytucję współprowadzą Województwo Podlaskie i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach projektu, realizowana będzie przede wszystkim budowa Muzeum ks. Jerzego w Okopach wraz z wyposażeniem. Autorem projektu architektonicznego jest pracownia Nizio Design International z Warszawy. Projekt i działkę pod budowę przekazała Muzeum Podlaskiemu darowizną Fundacja „Dobro”, założona z inicjatywy rodziny błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.
Jest to inwestycja strategiczna. Muzeum ks. Jerzego w Okopach, nieopodal miejsca, w którym urodził się i wychowywał późniejszy duszpasterz „Solidarności” będzie nowym miejscem na mapie kulturalnej i turystycznej regionu i Polski. Inwestycja ma zostać zakończona w 2027 roku. U źródła uniwersalnych wartości, z których wyrósł ks. Popiełuszko, stanie swoisty pomnik poświęcony człowiekowi, który stał się symbolem bezprzemocowego oporu wobec komunistycznego systemu, upowszechniając słowa Św. Pawła, z których uczynił motto swojego działania: „Zło dobrem zwyciężaj”. Za głośne domaganie się prawdy, wolności, poszanowania godności człowieka i jego praw został w 1984 r. bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Jego śmierć rozbudziła na nowo nadzieje na zmiany, w pogrzebie kapłana uczestniczyło około miliona osób. Do dziś miejsce spoczynku szczątków ks. Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu, odwiedziło kilkadziesiąt milionów ludzi z całego świata.
Wkrótce upamiętnienie poświęcone ks. Popiełuszce zmaterializuje się na podlaskiej ziemi. Muzeum w Okopach będzie miało nowoczesną bryłę, która wtopi się w naturalne otoczenie przyrodnicze. Wyróżni ją konstrukcja nawiązująca do stylów wiejskich podlaskich kapliczek. Ma to być zgodnie z zamysłem Mirosława Nizio obiekt skromny i surowy, skrywający jednak dziedzictwo ks. Jerzego w sferze materialnej, ale przede wszystkim duchowej. Będzie to miejsce zadumy i refleksji.
Mirosław Nizio, jest utytułowanym architektem, który zaprojektował między innymi ekspozycje w Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum im. Ulmów w Markowej, Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michnowie czy Narodowe Muzeum Hołodomoru-Ludobójstwa w Kijowie.
Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 roku w Okopach, małej, malowniczej wsi położonej w gminie Suchowola w województwie podlaskim. Jego rodzice – Marianna i Władysław prowadzili nieduże gospodarstwo rolne. Mieli pięcioro dzieci. Jerzy – to imię, które przyjął przy święceniach kapłańskich, bo rodzice nadali mu imię Alfons – na cześć wujka, żołnierza Armii Krajowej zamordowanego przez sowietów. Wychowywany był w otoczeniu wartości religijnych i patriotycznych. To tam odkrył swoje kapłańskie powołanie. Do dziś w Okopach stoi jego rodzinny dom. To w jego pobliżu powstanie Muzeum Błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Błogosławionego.
Informacje dotyczące procedury przetargowej na budowę Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki dostępne są pod linkiem:
https://ezamowienia.gov.pl/mp-client/search/list/ocds-148610-02e0dd6b-f53c-43d6-a9c7-6566c55c5223