Muzeum Podlaskie nabyło do swoich zbiorów bibliotecznych kolejną perełkę pochodzącą z drukarni oo. Bazylianów w Supraślu. Jest to tom zawierający trzy księgi Rozmów Duchownych napisanych na bazie prawa kanonicznego, odnoszących się do spraw sakramentów oraz sumienia wiernych. Są one elementem większego dzieła zawierającego jedenaście takich ksiąg, wydanego w dwóch woluminach pod tytułem Missja Bialska XX, w roku 1792. Autorem dzieła jest ks.  Tymoteusz Szczurowski, bazylianin. Dzieło jest  pomyślane jako pomoc w ewangelizacji „ludu mniej oświeconego”, ma formę dialogu – pytań i odpowiedzi.

Działalność misyjna unickiego zakonu Bazylianów, z którą wiąże się nasz nowy nabytek, początkowo miała na celu nawracanie ludności prawosławnej, później już w osiemnastym wieku rozumiano ją raczej jako pracę nad pogłębieniem wiary i wiedzy wśród unitów i rzymskich katolików. Biała Podlaska była jednym z ważniejszych ośrodków tej działalności, w znacznej mierze dzięki poparciu Radziwiłłów, fundatorów tamtejszego klasztoru.

Kolekcja druków supraskich jest jedną z najcenniejszych w muzealnej bibliotece. Dokumentuje działalność drukarni często zaliczanej do dziesięciu najważniejszych w I Rzeczpospolitej, będącą też świadectwem poziomu rozwoju i znaczenia naszego regionu dla ówczesnej kultury.