17 MAJA 2025

RATUSZ W BIAŁYMSTOKU | RYNEK KOŚCIUSZKI 10

18.00–24.00 Zwiedzanie wystawy stałej Galeria Malarstwa Polskiego oraz ekspozycji czasowych: Stefan Rybi. Przyglądając się światu i Robert Karat. Malarstwo

Tej nocy na gości czeka Galeria Malarstwa Polskiego w nowej odsłonie. Jedna z ratuszowych sal przeszła lifting, a dzieła sztuki prezentują się na niej jeszcze piękniej niż dotychczas.

Dodatkowo będzie można obejrzeć dwie nowe wystawy czasowe poświęcone twórczości artystów związanych z Białymstokiem. Jedna z nich prezentuje dorobek artystyczny Stefana Rybiego. Wystawa Stefan Rybi. Przyglądając się światu to malarska opowieść na pograniczu jawy i snu. Figuratywne kompozycje nawiązują tematyką zarówno do motywów staro- i nowotestamentowych, do mitologii, a także odnajdziemy tu liczne cytaty z malarstwa europejskiego dawnych mistrzów, takich jak Jan Vermeer Van Delft czy Peter Bruegel Starszy.

Druga z ekspozycji: Robert Karat. Malarstwo prezentuje intrygujący proces artystycznych poszukiwań twórcy, który zaczynał przygodę z malarstwem od sztuki użytkowej, a z czasem całkowicie poświęcił się malarstwu sztalugowemu.

18.00–24.00 Kolory świata – otwarta pracownia malarska dla najmłodszych i rodziców
Na najmłodszych koneserów sztuki czekać będzie otwarta pracownia, w której każdy będzie mógł stworzyć swoją interpretację kolorystyczną dzieł znajdujących się na wystawie stałej.

NOC AUTOGRAFÓW Podczas Nocy Muzeów będzie można zakupić wydawnictwa z autografami autorów m.in. katalog Stefan Rybi. Przyglądając się światu i plakaty z reprodukcjami jego obrazów.

MUZEUM HISTORYCZNE | UL. WARSZAWSKA 37

18.00–24.00 – Zwiedzanie wystaw stałych i czasowych
Podczas Nocy Muzeów możecie zobaczyć Białystok w okresie jego największego rozkwitu. Obejrzymy widowisko multimedialne Wersal Północy wśród dźwięków i świateł prezentowane na makiecie barokowego Białegostoku. Potem przeniesiemy się w czasie do XX wieku i zwiedzimy ekspozycję W białostockiej kamienicy, by zobaczyć, jak na początku tego stulecia mieszkali bogaci białostoczanie. Obejrzymy też makietę słynnego Hotelu „Ritz”, którego na próżno szukać na współczesnych planach miasta. Dodatkowo zapraszamy naszych gości na wspaniałą wystawę czasową Interphoto. Fotografie z Kolekcji Schupmannów

18.00–24.00 Gry planszowe i zwiedzanie z kuratorem wystawy czasowej Tabulae – gry rzymskie z terenu Polski
W jaki sposób gry rzymskie znalazły się na terenie Polski? Jakie to były gry i jak doszło do ich odkrycia? W czasie Nocy Muzeów odpowiedzi na te pytania i wiele innych udzieli Państwu Hubert Lepionka – kurator wystawy „Tabulae”, archeolog i pasjonata gier. Zapraszamy na spotkanie i partyjkę gry.

NOC AUTOGRAFÓW
Podczas Nocy Muzeów będzie można zakupić wydawnictwa z autografami autorów m.in. katalog Stefan Rybi. Przyglądając się światu i plakaty z reprodukcjami jego obrazów.

MUZEUM RZEŹBY ALFONSA KARNEGO W BIAŁYMSTOKU | UL. ŚWIĘTOJAŃSKA 17

• 14.00–22.00 – Zwiedzanie wystaw stałych i czasowych

• 18.00
– Autorskie oprowadzanie po wystawie Dyplomy 2025 PLSP w Supraślu
Prace dyplomowe realizowane w PLSP im. Artura Grottgera w Supraślu to wyjątkowe podsumowanie artystycznej edukacji uczniów. Czeka na was wyjątkowa atmosfera, pełna sztuki i pasji. Prace uczniów PLSP to prawdziwe świadectwa talentu i artystycznej dojrzałości, które łączą głęboką tradycję regionu z nowa¬torskim spojrzeniem na współczesną sztukę.

• 19.00–20.00
NOC AUTOGRAFÓW Podczas Nocy Muzeów będzie można otrzymać autografy autorów książek: Beaty Janowicz (Historyjki z życia sarmackiej rodzinki), Edyty Poskrobko (Bajki w rzeźbach zapisane) i Katarzyny Malinowskiej (Powstanie warszawskie – Karny – Historie osobiste).

• 20.00
– Zwiedzanie z przewodnikiem wystawy stałej

MUZEUM W TYKOCINIE | UL. KOZIA 2

18.00–24.00 – Zwiedzanie wystaw stałych: Wielkiej Synagogi oraz wystawy Tykocin w nurcie historii i wystawy czasowej Chasydzki szlak w obiektywie Joanny Sidorowicz

18.15 – Znani i nieznani mieszkańcy Tykocina – spacer
Spójrzmy na Tykocin i jego sześćsetletnią historię jak na dzieło stworzone przez jego dawnych mieszkańców. Dzielnica Kaczorowo, ulica Złota, Rynek w pobliżu barokowego kościoła oraz brzeg Narwi były naturalną przestrzenią życia i pracy dla ludności różnych wyznań, kultur i narodowości. Spróbujemy odnaleźć ducha tego miejsca, spacerując po urokliwych uliczkach miasteczka i otaczających go pięknych zabytkach – swoistych świadkach historii.

19.30 – Oprowadzanie autorskie po wystawie czasowej Chasydzki szlak w obiektywie Joanny Sidorowicz
Wystawa eksponowana w babińcach Wielkiej Synagogi to ponad 60 fotografii ukazujących pielgrzymki Chasydów do miejsc, gdzie zostali pochowani ich przodkowie, cadykowie, do miejsc ich korzeni, takich jak Lelów, Leżajsk, Radomsko, Nowy Sącz… W trakcie oprowadzania Joanna Sidorowicz – autorka fotografii – opowie o swojej pasji i inspiracji do uwieczniania miejsc naznaczonych historią.

20.00-20.30 NOC AUTOGRAFÓW Podczas Nocy Muzeów będzie można zakupić katalog Chasydzki szlak w obiektywie Joanny Sidorowicz i otrzymać autograf artystki

20.30 – Melodie hebrajskie. Koncert w ramach II edycji Festiwalu Muzyki Żydowskiej im. Rywki Tiktiner. Wystąpią Piotr Sałajczyk – fortepian, Szymon Krzeszowiec – skrzypce. Koncert poprowadzi Maria Sławek.

Program koncertu:
Mieczysław Wajnberg, Sonata na skrzypce i fortepian nr 2
Eta Tyrmand, Improwizacja elegijna
Ryszard Sielicki, Mazurek Jankiela, Reverie (Légende hebraïque)
Szymon Laks, Suite polonaise

• 22.30 – Nocne zwiedzanie Tykocina – spacer
Tym razem wspólnie spróbujemy odkryć tajemnice dawnego Klasztoru Bernardynów. Podróż rozpocznie się od prezentacji w Domu Talmudycznym, jednego z najcenniejszych obiektów Muzeum w Tykocinie – XV-wiecznego inkunabułu wchodzącego niegdyś w skład księgozbioru zakonu funkcjonującego w miasteczku w latach 1479-1864. Tom wydany w drukarni Martina Flocha w Strasburgu jest jednym z dwóch zachowanych na terytorium Polski. Spacer w kierunku klasztoru będzie doskonałą okazją, by poznać nie tylko jego oficjalną historię oraz reguły zakonu, ale także dowiedzieć się o jego ukrytych tajemnicach i legendach, które się z nim wiążą.

MUZEUM IKON W SUPRAŚLU | UL. KLASZTORNA 1

• 18.00–24.00 – Zwiedzanie wystaw stałych i czasowych

• 19.00-21.00
– Przywrócone piękno zabytków – konserwacja XVII-wiecznych ikon Chrystusa Pantokratora i Archanioła Michała

• 19.00
– Prelekcja Aliny Makarov

• 20.00
– Prelekcja Pauliny Wasiluk
Ikony ze zbiorów Muzeum Ikon w Supraślu dzięki współpracy z Wydziałem Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie zostały poddane konserwacji. Ikony zostały przekazane do Pracowni Konserwacji i Restauracji Malarstwa Tablicowego i Rzeźby Drewnianej Polichromowanej, gdzie w ramach prac dyplomowych prowadzonych pod kierunkiem Pana prof. Krzysztofa Chmielewskiego oraz Pani dr Julii Burdajewicz, panie Alina Makarov i Paulina Wasiluk zajęły się przeprowadzeniem skomplikowanych prac konserwatorskich. Wyniki badań oraz etapy prowadzonych prac zostaną zaprezentowane podczas dwóch prelekcji, a odrestaurowane zabytki od Nocy Muzeów będzie można podziwiać na ekspozycji stałej w przestrzeni wystawienniczej poświęconej ikonom z dawnych terenów Rzeczypospolitej.

• Sztuka Ikony dla dzieci: Anielscy posłannicy
Uczestnicy spotkania odszukają przedstawienia aniołów na prezentowanych na ekspozycji muzeum zabytkach i dowiedzą się, jakie szczególne funkcje wypełniają Boży posłannicy.
Obowiązuje rezerwacja, tel. 509 336 829
• I grupa godz. 18.30
• II grupa godz. 19.30

NOC AUTOGRAFÓW
Podczas Nocy Muzeów będzie można zakupić wydawnictwa z autografami autorów m.in. katalog Stefan Rybi. Przyglądając się światu i plakaty z reprodukcjami jego obrazów.

MUZEUM FOTOGRAFII WIKTORA WOŁKOWA W TUROŚNI KOŚCIELNEJ | UL. LIPOWA 4

• 18.00–24.00 – Zwiedzanie wystaw stałych i wystawy czasowej Astro
Isabel Abedi pisała, że ,,gwiazdy nigdy nie są na wyciągnięcie ręki”. Ale potrafią być na wyciągnięcie aparatu! Podczas Nocy Muzeów w Muzeum Fotografii Wiktora Wołkowa w Turośni Kościelnej czeka na niezwykle wydarzenie pełne gwiazd. Prawdziwych gwiazd.
Podczas tegorocznej edycji Nocy Muzeów odbędzie się niezwykły pokaz astrofotografii autorstwa Szczepana Skibickiego pt. Astro. Autor jest mieszkańcem Podlasia, członkiem grupy „Go-Podlasie”, człowiekiem o wielu pasjach. Zamiłowanie do natury i astronomii łączy z filmem i fotografią. Astro to opowieść o nocnym niebie zapisana w obrazach, które zachwycają zarówno precyzyjną techniką, jak i poetyką kosmicznych pejzaży. Nie przegapcie tego wydarzenia, niebo jeszcze nigdy nie było tak blisko!

NOC AUTOGRAFÓW Podczas Nocy Muzeów będzie można zakupić wydawnictwa z autografami autorów m.in. katalogi Muzeum Fotografii Wiktora Wołkowa i Żubr Jarosława Jakóbczaka.

MUZEUM WNĘTRZ PAŁACOWYCH W CHOROSZCZY | UL. PAŁACOWA 2

• 18.00–22.00 – Zwiedzanie wystaw stałych i czasowych

• 18.00
– Wernisaż wystawy Szyldy, apliki i trzewiki. Okucia meblowe XVII-XX w.
Okucia wykorzystywane w meblach od czasów starożytnych pełnią nie tylko funkcje użytkowe, ale i są ozdobą dopełniającą estetykę mebla. W meblach stylowych ich forma zawsze podążała za panującą modą, a wiele z nich może równać się rangą i wartością ze znakomitymi wyrobami złotniczymi. Współcześnie wiele mebli zabytkowych, poza muzealnymi zbiorami, pozbawiona jest oryginalnych okuć lub są one zachowane tylko częściowo. Muzeum Narodowe w Warszawie posiada bogaty zasób metalowych elementów meblowych, znajdujących się pod opieką dwóch działów – Kolekcji Sreber i Metali oraz Kolekcji Mebli. Część tego zbioru pokazana zostanie na wystawie w Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy. Ekspozycja okuć uzupełniona została o zabytkowe meble, na których podziwiać można efekt użycia szyldów, aplikacji i trzewików.

• 20.00 – Prezentacja obrazu Augustyna Mirysa Zabawa amorków
W zbiorach Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie znajdują się dwa osiemnastowieczne płótna zatytułowane: Zabawy amorków, ukazujące eleganckie dworskie towarzystwo na tle krajobrazu. Ich niewątpliwą inspiracją były fětes galantes – obrazy tworzone przez Antoine Watteau, Patera, Lancerte’a i Fragonarda przedstawiające eteryczne damy i wytwornych panów artystycznie upozowanych na murawie pod koronami drzew. Odzwierciedlały one modę, która pojawiła się w na dworze Ludwika XIV, gdzie ulubionym miejscem spotkań i zabaw dworskiego towarzystwa stał się ogród. Według najnowszych badań wilanowskie obrazy pochodzą prawdopodobnie z dawnego letniego pałacu Branickich w Choroszczy i wyszły spod pędzla Augustyna Mirysa, nadwornego malarza hetmana. Jedna z tych prac zostanie zaprezentowana w Choroszczy podczas Nocy Muzeów. Będzie ją można oglądać do końca września 2025 r.

NOC AUTOGRAFÓW Podczas Nocy Muzeów będzie można zakupić wydawnictwa pani Anny Dąbrowskiej i otrzymać autograf autorki, a wśród nich: Rezydencja przyrody, Moesowie nie tylko z Choroszczy, Śladami Branickich.

MUZEUM OBOJGA NARODÓW W BIELSKU PODLASKIM | UL. MICKIEWICZA 45

• 17.00 – 24.00 – Zwiedzanie wystawy stałej i czasowej

• 18.30
– Pocztówka sprzed lat… – warsztaty interaktywne dla dzieci i młodzieży
W bogatej kolekcji Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim możemy znaleźć fotografie, na których utrwalono Bielsk sprzed lat. Budynki i miejsca, których już nie ma, te które zmienił czas i te które niemal w identycznym stanie dotrwały do dnia dzisiejszego. Inspirując się tymi fotografiami, uczestnicy zajęć na podkładach malarskich wykonają pocztówkę z Bielska Podlaskiego.
Obowiązują zapisy, tel. 509 336 841.

• 19.30 – Poznaj Izabelę Branicką – warsztaty interaktywne dla dzieci i młodzieży inspirowane wystawą „Klejnot Izabeli. Starostwo bielskie w dobrach Branickich herbu Gryf”
Podczas spotkania będziemy rozmawiać o związkach Izabeli Branickiej z Bielskiem Podlaskim i jej wpływie na rozwój miasta. Uczestnicy obejrzą galerię portretów z XVIII/pocz. XIX wieku. Nawiązuje ona do galerii przodków w pałacach magnackich. Będziemy rozmawiać o tym, jak upływało życie społeczne i kulturalne w dobrach Branickich. Naszą inspiracją będą muzealia prezentowane na wskazanej wystawie: starodruki, ornaty czy przykłady rzemiosła kowalskiego. Na zakończenie uczestnicy wcielą się w prawdziwych artystów, przygotowując biżuterię godną prawdziwej damy, jaką była Izabela Branicka.
Obowiązują zapisy: tel. 509 336 841.

• 19.00 – 20.00 – Warsztaty komponowania herbatek ziołowych
Zapraszamy Państwa do udziału w warsztatach komponowania herbat ziołowych. Warsztaty odbędą się w otoczeniu prezentowanych wystawy Przyszedł znachor do apteki… Ziołolecznictwo i aptekarstwo na Podlasiu. W tym czasie każdy odwiedzający muzeum będzie mógł przygotować swoją kompozycję herbacianą.

• 20.00 – Zwiedzanie z przewodnikiem wystaw Przyszedł znachor do apteki… Ziołolecznictwo i aptekarstwo na Podlasiu i Klejnot Izabeli. Starostwo bielskie w dobrach Branickich herbu Gryf oraz Bielsk Podlaski w starej fotografii

NOC AUTOGRAFÓW Podczas Nocy Muzeów będzie można zakupić wydawnictwa Muzeum Podlaskiego z autografami autorów.