Muzeum Podlaskie realizuje projekt „Budowa Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki”

W ramach projektu powstanie nowa jednostka kulturalno-edukacyjna funkcjonująca w ramach Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, które prowadzone jest jako wspólna instytucja kultury przez Województwo Podlaskie oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Będzie to nowy oddział Muzeum, który wprowadzi do oferty Wnioskodawcy nową tematykę ekspozycyjną oraz nowe możliwości edukacyjno-kulturalne i prospołeczne. Inwestycja powstanie we wsi Okopy położonej w powiecie sokólskim, gminie Suchowola. Jest to rodzinna miejscowość bł. ks. Jerzego.

Celem Muzeum będzie gromadzenie, przechowywanie, opracowanie i udostępnianie materiałów związanych z życiem, działalnością̨ i spuścizną̨ ks. Popiełuszki oraz prowadzenie badań naukowych i działań́ edukacyjnych poświęconych okresowi życia ks. Jerzego i jego oddziaływaniu na społeczeństwo polskie. W Muzeum zostanie przedstawione życie i działalność duszpasterska ks. Popiełuszki, działalność na rzecz obrony godności człowieka i szacunku wobec ludzi pracy, jego tragiczna śmierć i percepcja idei „Zło dobrem zwyciężaj”, która stała się̨ mottem dążeń opozycji antysocjalistycznej w Polsce w latach osiemdziesiątych XX wieku. Muzeum przedstawi postać niezłomnego kapłana, będącego symbolem bezkrwawego oporu wobec komunistycznego systemu w kontekście historii regionu i kraju w XX wieku. Muzeum będzie obiektem o ponadczasowej formie. Instytucja została zaprojektowana jako przestrzeń do zadumy i przemyśleń, budowania wspólnoty, upowszechniania ponadczasowych wartości, spotkań lokalnej społeczności, kształtowania środowiska naukowego i opiniotwórczego, wizyt indywidualnych i zorganizowanych.

Projekt będzie realizowany w ramach Obszaru 1: Rozwój infrastruktury kultury (zabytkowej i niezabytkowej), tj. tworzenie odpowiednich warunków infrastruktury sprzyjających aktywnemu uczestnictwu w kulturze i w życiu społecznym (zgodnie z „Regulaminem wyboru projektów w sposób niekonkurencyjny”, pkt. IV). Dzięki interwencji powstanie nowoczesna infrastruktura kultury, odpowiadająca potrzebom współczesnych odbiorców, zapewniająca użytkownikom komfortowe i bezpieczne warunki korzystania z oferty, sprzyjająca włączeniu społecznemu i edukacji kulturalnej, również poprzez eliminację barier w dostępie do kultury dla osób ze szczególnymi potrzebami, zgodnie z poniższym uzasadnieniem:

1. Tworzenie nowoczesnej infrastruktury kultury: projekt zakłada utworzenie nowej jednostki kulturalno-edukacyjnej, co stanowi istotny wkład w rozwój infrastruktury kulturalnej regionu. Nowy oddział Muzeum Podlaskiego wzbogaci ofertę kulturalną i edukacyjną, co sprzyja zwiększeniu aktywnego uczestnictwa społecznego w życiu kulturalnym oraz wpłynie na rozwój dialogu i partycypacji społecznej.
2. Odpowiedź na potrzeby współczesnych odbiorców: obiekt wprowadzi nową tematykę ekspozycyjną oraz nowe możliwości edukacyjno-kulturalne zgodne z aktualnymi trendami i preferencjami społecznymi.
3. Zapewnienie komfortowych i bezpiecznych warunków korzystania z oferty: Realizacja projektu przewiduje stworzenie nowoczesnej jednostki z zapewnieniem standardów bezpieczeństwa i komfortu.
4. Włączenie społeczne i edukacja kulturalna: celem obiektu będzie m.in. prowadzenie badań naukowych i działań edukacyjnych, co przyczyni się do włączenia społecznego poprzez edukację kulturalną. Umożliwi to eliminację barier w dostępie do kultury (zgodne z ideą włączania społecznego).
5. Zakres działalności obejmuje obszar historii regionu i kraju: projekt stanowi istotny element rozwijania infrastruktury kultury zabytkowej i niezabytkowej. Przyczyni się do poszerzenia wiedzy o historii regionu i kraju w XX wieku.
6. Zwiększenie atrakcyjności turystycznej województwa i uzupełnienie w nim infrastruktury kultury: umożliwienie lokalnej społeczności udziału w korzyściach płynących z realizacji projektu oraz wyrównanie szans małych miejscowości w dostępie do kultury. Projekt jest zgodny z obowiązującymi strategiami rozwoju turystyki.

Nr projektu: FENX.07.01-IP.04-0005/24
Wydatki ogółem: 57 762 115,21 zł
Wydatki kwalifikowalne: 47 150 664,15 zł 
Dofinansowanie: 38 779 653,11 zł
Dofinansowanie UE: 37 583 794,39 zł

Projekt realizowany w ramach Programu:
Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS)
Priorytet: Kultura
Działanie: Infrastruktura kultury i turystyki kulturowej

Środki Unii Europejskiej:
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Zgłaszanie potencjalnych nieprawidłowości lub nadużyć finansowych

Informujemy o możliwości zgłaszania potencjalnych nieprawidłowości lub nadużyć finansowych dotyczących realizowanego projektu pod adresem: naduzycia.feniks@mfipr.gov.pl lub rownosc.feniks@mfipr.gov.pl, a także za pośrednictwem elektronicznego systemu zgłoszeń za pośrednictwem formularza dostępnego pod linkiem:

https://nieprawidlowosci.mfipr.gov.pl/bazy/konsultacje-spoleczne/eaplikacja-konsultacje.nsf/document.xsp?unid=9B0502CE55377495C1257C0D0026120B&titleMenu=Dokument&uniddoc=ADA9C402D35F17C2C125899800204273

Nadużycie finansowe – jakiekolwiek umyślne działanie lub zaniechanie naruszające interesy finansowe UE. Często wiąże się z wprowadzeniem w błąd dla osobistych korzyści, zapewnienia korzyści powiązanej osobie lub stronie trzeciej czy też w celu narażenia kogoś na stratę. Powszechnie do nadużyć finansowych zalicza się kradzież, korupcję, sprzeniewierzenie środków publicznych, łapówkarstwo, fałszerstwo, wprowadzanie w błąd, zmowę, pranie pieniędzy i ukrywanie istotnych faktów. Podstawowym czynnikiem odróżniającym nadużycie finansowe od nieprawidłowości jest już sam zamiar osiągnięcia korzyści.

Nieprawidłowość – naruszenie obowiązujących reguł postępowania, działanie wbrew nakazom lub zakazom przewidzianym w przepisach prawa. Aby mówić o wystąpieniu nieprawidłowości, naruszenie musi jednak wynikać z działania lub zaniechania podmiotu zaangażowanego we wdrażanie funduszy. Jednocześnie naruszenie musiałoby się wiązać z jakąś szkodą, choćby potencjalną, dla budżetu UE. Nieprawidłowość może powodować różnorakie skutki: obowiązek odzyskania przez państwo kwot nienależnie wydatkowanych przez beneficjenta lub może prowadzić do nałożenia sankcji administracyjnych lub karnych oraz do poinformowania Komisji o wykryciu nieprawidłowości i nałożeniu korekty finansowej.

Zgłaszanie podejrzeń o niezgodności Projektu lub działań Beneficjenta z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych (KPON) lub Kartą Praw Podstawowych (KPP)

Informujemy o możliwości zgłaszania do Ministerstwa Funduszy i Polityki Społecznej lub do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego podejrzenia o niezgodności Projektu lub działań Beneficjenta z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych (KPON) lub Kartą Praw Podstawowych (KPP). Sygnały, zgłoszenia i lub skargi dotyczące wystąpienia niezgodności Projektu z postanowieniami KPP/KPON mogą przekazywać osoby fizyczne (uczestnicy projektu lub ich pełnomocnicy i przedstawiciele), instytucje uczestniczące we wdrażaniu funduszy Unii Europejskiej, strona społeczna (stowarzyszenia, fundacje), za pomocą (zgłoszenie w każdej z poniższych form odnosi takie skutki, jakby było przekazane w formie pisemnej):

  • poczty tradycyjnej – w postaci przesyłki  listowej na adres ministerstwa: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa lub Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ul. Krakowskie Przedmieście 15, 00-071 Warszawa (nazwa i adres Instytucji Pośredniczącej,
  • skrzynki nadawczej e-puap Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej lub Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (nazwa Instytucji Pośredniczącej),
  • formularza internetowego e-Nieprawidłowości, dostępnego na stronie feniks.gov.pl
  • mechanizmu sygnalistycznego rozumianego jako dedykowany adres e-mail: feniks@mfipr.gov.pl lub naduzycia.feniks@mfipr.gov.pl,
  • doręczenia osobistego do kancelarii Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa lub kancelarii Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ul. Krakowskie Przedmieście 15, 00-071 Warszawa (nazwa i adres Instytucji Pośredniczącej).