20 września 2024 r., godz. 18:00.
Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego, ul. Świętojańska 17

Prowadzenie spotkania: Dorota Sokołowska
Czas trwania spotkania: 60–90 min.

Podczas spotkania będzie prowadzona sprzedaż książek autorki.

Zapraszamy na drugie wydarzenie towarzyszące wystawie Powstanie warszawskie – Karny – Historie osobiste. Tym razem będzie to spotkanie z Agnieszką Cubałą, autorką książki „Zwyczajni ’44. Ludność cywilna w Powstaniu Warszawskim”.

Publikacja opowiada o mieszkańcach stolicy uczestniczących w powstaniu warszawskim, którzy doświadczyli dramatu, jaki rozegrał się na przestrzeni 63 dni w mieście ogarniętym walką. Dobro i zło, szlachetność i zbrodnia, bohaterskie porywy i nikczemność mieszają się tu, tworząc niezwykłą mozaikę postaci, zdarzeń, emocji i doświadczeń. To wiele osobistych tragedii, historii małych i dużych. Każda inna, każda niezwykle ważna. Byli potężnym wsparciem i zapleczem dla walczących. W książce znalazł się również wątek poświęcony Alfonsowi Karnemu.

Agnieszka Cubała – autorka 12 książek o Powstaniu Warszawskim, w tym bestsellerowych tytułów, takich jak m.in.: „Miłość’44”, „Kobiety’44”, „Artyści’44”, „Wolność’44”; współpracowała z Muzeum Powstania Warszawskiego, koordynując prace nad realizacją scenariusza ekspozycji stałałej tej placówki; opracowała hasła autorskie do „Wielkiej Ilustrowanej Encyklopedii Powstania Warszawskiego”; konsultowała dwa rozdziały polskiej edycji książki Normana Davisa „Powstanie’44”.  Za popularyzację tematu dwukrotnie otrzymała prestiżową  nagrodę Klio, odznakę „Zasłużony dla Warszawy”, medal „Orła Pęcickiego” i odznaczenie państwowe – srebrny Krzyż Zasługi.

Jest autorką następujących publikacji:

1. „Ku wolności… Międzynarodowe, polityczne i psychologiczno-socjologiczne aspekty Powstania Warszawskiego”;
  2. „Sten pod pachą, bimber w szklance, dziewczyna i… Warszawa Życie codzienne powstańczej Warszawy”;
  3. Skazani na zagładę? 15 sierpnia 1944 Sen o wolności a dramatyczne realia”;
  4. Igrzyska życia i śmierci Sportowcy w Powstaniu Warszawskim”;
  5. „Miłość’44”;
  6. Piaseczno’44. Miasto i ludzie”;
  7. „Kobiety’44”,
  8. „Warszawskie dzieci’44”,
  9. „Artyści’44”,
  10. „Wielkopolanie’44”
  11. „Sportowe dzieje Piaseczna”
  12. „Wolność’44 Jaką lekcję przynosi nam dziś powstanie warszawskie?”
  13. „Miłość bez jutra. Prawdziwe historie zakochanych z obozów, łagrów, więzień i gett

Wydarzenie odbywa się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Nazwa zadania: realizacja wystawy pt. „Powstanie warszawskie – Karny – Historie osobiste” wraz z wydarzeniami towarzyszącymi w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego

Dofinansowano z budżetu Województwa Podlaskiego