24 października 2024 r., godz. 16:30,
Ratusz w Białymstoku, Rynek Kościuszki 10

19 października wspominamy 40. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, niezłomnego kapłana, zamordowanego w 1984 roku przez funkcjonariuszy służby bezpieczeństwa PRL.

„Ksiądz Jerzy, mając do dyspozycji Pismo Święte, na­ukę Kościoła, zwłaszcza nauczanie kardynała Stefana Wy­szyńskiego i Ojca Świętego Jana Pawła II oraz swój hart religijny – próbował uratować człowieka lat 70. i 80. XX wieku przed naciskiem totalitaryzmu. […] Niemal na całym świecie spotykamy znaki świadczące o ducho­wym oddziaływaniu myśli i życia Księdza Popiełuszki. Trudno zliczyć pomniki oraz ulice nazywane imieniem mę­czennika. Jego świętość, widoczna także w udręce Kalwa­rii, pokonała wszelkie granice. Jako pierwszy upadł nie mur berliński, ale mur duchowy oddzielający narody i państwa, dzięki wierze umocnionej męczeństwem.”

Podczas spotkania w Muzeum Podlaskim członkowie rodziny Księdza Jerzego, brat Józef z małżonką,  przyjaciele, a także historycy przywołają wspomnienia związane z Kapłanem oraz tragicznymi dniami żałoby po jego śmierci. Wspólnie z gośćmi zastanowią się nad znaczeniem i wpływem postaci ks. Jerzego na współczesną historię.

Cyt. za: ks. Jan Sochoń, Męczeństwo ks. Jerzego Popiełuszki w perspektywie teologicznej, w: Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko, pod red. E. Rogalewskiej, Muzeum Podlaskie w Białymstoku, Białystok 2022.