Pocztówki Witkowskiego
Rzeczpospolita Polska, Bielsk Podlaski, 1934 r., wymiary 8,9 x 12 cm
MBP/H/I/909-924
W niepozornym tekturowym pudełku znajdował się niezwykły skarb – 16 szklanych płytek zawierających m.in. ujęcia charakterystycznych miejsc Bielska Podlaskiego z 1934 roku, autorstwa M. Witkowskiego. To nie lada gratka dla miłośników fotografii. Szklane negatywy z Bielska już same w sobie są rzeczą niespotykaną na rynku kolekcjonerskim, a dodatkowo stanowią matrycę najpopularniejszych pocztówkowych ujęć miasta z okresu dwudziestolecia międzywojennego.
Witkowski był nie tylko fotografem, ale również właścicielem sklepu ze sprzętem radiowym i fotograficznym mieszczącym się przy ulicy Mickiewicza w Bielsku Podlaskim. Wyróżniał się w dziedzinie fotografii miejskiej, a z jego zdjęć emanuje autentyczne zainteresowanie miastem, przestrzenią urbanistyczną oraz tętniącym w nim życiem.
Niesamowite, że ten skarb przez dziesiątki lat przeleżał w jednym z domów we wsi Grabowiec (gmina Bielsk Podlaski) ukryty przed światłem dziennym i ludzkim wzrokiem – w tym samym domu, w którym przed II wojną światową mieszkał fotograf. Jedyna w swoim rodzaju kolekcja szklanych płytek negatywowych z fotografiami przedwojennego Bielska to prawdziwa perełka.
Negatywy zawierające ujęcia Bielska Podlaskiego posiadają odręczny opis na płytce oraz numerację, znaną z odbitek fotograficznych. Sam materiał negatywowy (szklane płytki) wyprodukowano w Fabryce Płyt Fotograficznych przy ul. Garbary 3 w Bydgoszczy, o czym świadczy opakowanie – niewielkie tekturowe pudełko z logo firmy i pokrywką o wymiarach 13 x 9,8 x 2 cm.
Negatyw szklany. Fragment ul. 3 Maja w Bielsku Podlaskim w zimowej szacie z murowanym budynkiem apteki Anny Hałaj. Ta niezwykle przedsiębiorcza kobieta dyplom zdobyła w 1914 r. w Odessie. Jest kojarzona z Bielskiem, ale prowadziła aptekę także w Białymstoku. Mieściła się ona na rogu obecnych ulic Sienkiewicza i Rynek Kościuszki.
MBP/H/I/921