Lichtarze szabatowe

Szabat to cotygodniowe święto trwające od piątkowego wieczoru do zachodu słońca w sobotę. Obchodzi się je na pamiątkę dnia, w którym Pan Bóg odpoczywał po stworzeniu świata. Każdy religijny Żyd jest zobowiązany do naśladowania Boga. Żydzi powstrzymują się w szabat od wszelkiej pracy. Święto rozpoczyna się od zapalenia przez gospodynię dwóch świec, z których pierwsza symbolizuje pamięć o szabacie (Wj 20, 8), a druga jego przestrzeganie (Pwt 5, 12).

Para świeczników szabatowych o podstawie kwadratowej. Całość ozdobiona ornamentem wiciowym, gwiazdami sześcioramiennymi i dwom lwami. Lichtarz zwieńczony naczynkiem na świecę
Sygnatura Henneberg 1908

Para lichtarzy, plater, odlew, repusowanie, wysokość 32 cm, podstawa 12,5 x 12,5 cm, Henneberg, Warszawa, 1908
MT/H/176/1-2

Prezentowane lichtarze szabatowe zostały wykonane w fabryce Braci Henneberg, założonej przez Juliusza (1835–1907) i Wilhelma (1844–1917) Hennebergów w 1857 r. Firma posiadała swoje sklepy fabryczne w Warszawie, a także w Moskwie, Petersburgu, Tbilisi i Irkucku. Lichtarze w podstawie mają czworobok, wyżej zdobione są motywami roślinnymi, przedstawieniami lwów i Gwiazdami Dawida. Całość wykonana techniką odlewu i platerowania. Na odwrocie podstawy wybita jest punca Fabryki Hennebergów oraz rok wykonania: 1908

Para świeczników szabatowych wykonanych z metalu posrebrzanego. O podstawie kwadratowej, trzonie oraz naczynkiem na świecę.
Sygnatura w kole NORBLIN & CO, Warszawa. Nad Sygnaturą rosyjski orzeł dwugłowy z rozpiętą koroną.

Para Lichtarzy, metal srebrzony, wytłaczanie, repusowanie, wysokość 35 cm, podstawa 13,2 x 13,2 cm, Norblin, Warszawa, 1896-1914
MT/H/142/1-2

Para świeczników szabatowych składa się z podstawy, trzonu i naczynka na świecę. Podstawa z trzema nóżkami. Trzon w kształcie kolumny. Naczynko profilowane w kształcie walca.
Sygnatura w kole z napisem FRAGET N PLAQUE. Po lewej stronie rosyjski orzeł dwugłowy z rozpiętą koroną. Po prawej zaś symbol sierpa i młota w kole. Całość zakończona liczbami.

Para Lichtarzy, plater, wytłaczanie, repusowanie, wysokość 36 cm, średnica podstawy 14,5 cm, Fraget, Warszawa, XIX/XX w.
MT/H/150/1-2

Para świeczników szabatowych składa się z podstawy, trzonu i naczynka na świecę. Stopa o nieregularnych kształtach. Trzon zwężający się ku górze. Naczynko na świecę w postaci kielicha kwiatu.
Sygnatura „Morblin nad Co Galw. Warszawa w owalnej ramce. Po prawej stronie duża liter B. Po lewej stronie Liść dębu. Na górze orzeł. Na dole numer 1151.

Para Lichtarzy, plater, wytłaczanie, repusowanie, wysokość 38,5 cm, średnica podstawy 18 cm, Norblin, Warszawa, k. XIX w.
MT/H/574/1-2