Pierwsza ikona
Muzeum
W 1999 roku Muzeum Podlaskie podpisało umowę z prawosławną Diecezją Białostocko-Gdańską o zlokalizowaniu w części Pałacu Opatów supraskiego monasteru Muzeum Ikon. Po remoncie i adaptacji wnętrz w 2006 roku powstała placówka z nowatorsko zaaranżowaną ekspozycją stałą. Multimedialna, pełna interesujących rozwiązań plastycznych prezentacja sztuki sakralnej stała się znakiem rozpoznawczym supraskiej placówki. Pierwszym kierownikiem muzeum została Krystyna Stawecka, a od 2019 roku funkcję tę objęła Ewa Zalewska.
Podlasie
W 2019 roku zaaranżowane zostały nowe przestrzenie ekspozycyjne: Sala Podlasie z wystawą „Ikony-relikty podlaskich świątyń” prezentująca dziedzictwo regionu oraz Sala im. prof. Jerzego Nowosielskiego, będąca przestrzenią „dialogu” z kanonem, w której można zobaczyć wystawy czasowe dzieł artysty, jak również prace współczesnych twórców ikon.
Zbiory
Na muzealne zbiory składają się przedstawienia i ikony wykonane w technice fresku, tradycyjnej tempery na drewnianym podobraziu oraz na podobraziach płóciennych, a także metaloplastyka ikonowa – krzyże, plakiety i poliptyki.
Pośród cennych obiektów znajdują się XVII- i XVIII-wieczne ikony z Podlasia i z dawnych terenów Rzeczypospolitej. Część zbiorów muzeum stanowią ikony rosyjskie, wśród których wyróżnia się bogata kolekcja ikon staroobrzędowych. W muzeum eksponowane są również depozyty z Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Jeździectwa i Łowiectwa, Oddziału Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie oraz ze zbiorów prywatnych. Placówka posiada jedne z największych zbiorów ikon w Polsce.