Wernisaż 27 czerwca 2023 o godz. 18.00
Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, ul. Pałacowa 2

Nastrojowe krajobrazy z motywem dworu lub pałacu, emanujące spokojem i beztroską, jaką daje obcowanie z naturą będzie można obejrzeć na wystawie w Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy. Wśród artystów światowego formatu odnajdziemy prace polskich wybitnych twórców – Józefa Mehoffera, Jacka Malczewskiego, Bronisławy Rychter-Janowskiej czy Wojciecha Weissa.

Wystawa „Rezydencje w zieleni” prezentuje przykłady malarstwa krajobrazowego i rodzajowego poświęconego tej tematyce. Poza dziełami będącymi własnością Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, udało się pozyskać wiele interesujących obrazów ze zbiorów innych polskich muzeów: Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Warszawy i Muzeum Okręgowe w Suwałkach.
Oprócz artystów światowego formatu odnajdziemy prace twórców nieco zapomnianych lub całkiem anonimowych, którzy jednak starali się nadążać za modnymi prądami artystycznymi płynącymi przez Europę.
Początkowo malowane w zaciszu pracowni ogrodowe pejzaże nie mogły się obyć bez sztafażu – niewielkiej grupy ludzi lub scenki rodzajowej wprowadzanej do kompozycji w celu jej ożywienia. Z czasem, wraz z wyjściem artystów w plener i rozkwitem malarstwa krajobrazowego w 2 połowie XIX wieku, to przyroda wysuwa się na plan pierwszy, a architektura stanowi do niej dodatek.
Niezależnie gdzie i kiedy powstały prezentowane obrazy, niemalże wszystkie emanują specyficzną atmosferą spokoju i beztroski, jaką daje obcowanie z naturą, zarówno tą będącą kreacją znakomitego architekta krajobrazu, jak i ogrodnika amatora.

Czas ekspozycji: 27 czerwca 2023 – 17 września 2023