27. września 2024 r. planowane jest otwarcie wystawy prezentującej prace Bronisława Chromego (1925 – 2017) – zaliczanego do najważniejszych polskich artystów ostatnich kilkudziesięciu lat. Chromy był twórcą wszechstronnym. Z powodzeniem uprawiał nie tylko rzeźbę, ale również malarstwo i grafikę. Jako rzeźbiarz był uniwersalny. W jego dorobku znajdują się zarówno monumentalne pomniki, duże rzeźby plenerowe, jak i niewielkie prace kameralne oraz medale. W swojej twórczości podejmował różnorodne tematy. Wśród jego realizacji zwracają uwagę rzeźby o tematyce historycznej, martyrologicznej, muzycznej, kosmologicznej oraz animalistycznej. Wiele z tych dzieł na trwałe zapisało się w historii sztuki i kultury narodowej. Do najbardziej znanych należą: pomnik Smoka Wawelskiego w Krakowie, Postać Ukrzyżowanego w Arce Pana w Krakowie – Nowej Hucie, Pomnik Żołnierza Polskiego w Katowicach, Pomnik Fryderyka Chopina w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.

Na ekspozycji ukazane będą prace z dziedziny rzeźby, malarstwa i grafiki, w sumie kilkadziesiąt dzieł Artysty.
Wystawie towarzyszyć będą spotkania autorskie, oprowadzania kuratorskie, zajęcia edukacyjne oraz prezentacja filmu „Droga na Olimp” w reż. Zofii Haloty

Prace będą pochodziły z Fundacji im. Bronisława Chromego.

Kwota dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego:
Kwota dotacji przyznanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego:

Nazwa zadania: Realizacja wystawy „Bronisław Chromy – Kamień i brąz”

Dofinansowano ze budżetu Województwa Podlaskiego