Muzeum Podlaskie w Białymstoku przekazało plac budowy wykonawcy firmie Dartom Skup Sawicki sp. km. w związku z realizacją inwestycji pn. „Przebudowa i odbudowa zabytkowego pawilonu wschodniego w zespole pałacowym dawnej letniej rezydencji Branickich w Choroszczy”. Po wielu latach przygotowań i starań rozpoczęły się prace przy historycznym obiekcie pawilonu, które zakończą się przywróceniem mu jego dawnej świetności. Letnia rezydencja rodu Branickich w Choroszczy z XVIII wieku to wzorowany na francuskim Wersalu unikat na skalę europejską. Obiekt posiada wpis w rejestrze zabytków pod nr A-622, natomiast zespół pałacowo-parkowy, na którego terenie znajduje się pawilon, został wpisany do rejestru zabytków w 1956 r.

W latach poprzednich po wykonaniu inwentaryzacji zlecone zostało wykonanie projektu budowlanego, który następnie szczegółowo skonsultowano ze służbami konserwatora zabytków, czego efektem jest pełna dbałość o najmniejsze nawet szczegóły i detale. Zwieńczeniem sukcesu starań o odbudowę jest przyznana na ten cel w 2024 roku przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotacja celowa. Zgodnie z umową firma Dartom Skup Sawicki sp. km. przeprowadzi prace budowlane w terminie do końca 2025 roku. W związku z dużym zniszczeniem budynku o łącznej powierzchni 157,60 m² oraz koniecznością stosowania specjalistycznych technik konserwatorskich proces budowlany będzie trudny i skomplikowany. Odbudowa pawilonu wschodniego jest kolejnym etapem odtwarzania całości zespołu pałacowego dawnej rezydencji Branickich w Choroszczy, składającej się pierwotnie z łącznie 7 budynków – obecnie na etapie uzgodnień konserwatorskich jest projekt bliźniaczego pawilonu zachodniego.

W pawilonie wschodnim powstanie punkt informacji muzealnej, sklepik z biletami i pamiątkami oraz pomieszczenia biurowe dla personelu.

Dotacja Celowa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Nazwa zadania: „Przebudowa i odbudowa zabytkowego pawilonu wschodniego w zespole pałacowym dawnej letniej rezydencji Branickich w Choroszczy”

Kwota dofinansowania: 2.625.312 zł