Fotografia kolorowa, panoramiczna. Fragment sfotografowanej w ciemności makiety barkowego Białegostoku ukazujący, wyłaniające się z mroku, podświetlone obiekty w obrębie założenia parkowo-ogrodowego rezydencji Branickich: w centrum fasada ogrodowa pałacu oraz partery w ogrodzie górnym, po lewej Pawilon Pod Orłem, po prawej zabudowania arsenału, oranżerii i palmiarni. Z czerni otoczenia odcina się seledynowy dach pałacu, oraz ceglaste dachy budynków sąsiadujących, ogrody w kolarze głębokiej, soczystej zieleni.

Białystok – makieta barokowego miasta

Makieta barokowego miasta z widowiskiem multimedialnym „Wersal Północy” wśród dźwięków i świateł przedstawia Białystok w drugiej połowie XVIII wieku. Jej autorem jest Andrzej Onchimowicz. Wystawa przedstawia miasto w okresie największego rozkwitu, kiedy słynęło jako jedna z najpiękniejszych siedzib magnackich w Polsce i wzbudzało powszechny podziw nie tylko wśród rodaków, ale i cudzoziemców.
W 2018 roku ekspozycję uzupełniła projekcja multimedialna (mapping), utrzymana w stylistyce osiemnastowiecznej opowieść o „Wersalu Północy”. Wzbogacona teatrem świateł i symfonią dźwięków tchnęła nowe życie w labirynt miniaturowych uliczek, budynków i ogrodów.

Fotografia kolorowa, panoramiczna, wykonana z drzwi wejściowych. Wnętrze dużego pomieszczenia na planie prostokąta, w amfiladzie. Ściany w kolorze jasnej, soczystej zieleni, z pasmem fresków o motywie florystycznym przy suficie. Po lewej masywna otomana z bordowym obiciem i rozbudowaną nadstawą. W narożniku wysoki piec kaflowy w kolorze zgniłej zieleni. W centrum, przykryty białym obrusem, zastawiony do posiłku stół otoczony dziesięcioma krzesłami. Za stołem wysokie drzwi prowadzące do kolejnego pomieszczenia o ścianach w kolorze błękitnym. Po prawej duże okna przesłonięte firankami z pomarańczowymi lambrekinami. Przed oknem kwietnik z pokaźna monsterą i dwoma asparagusami. W narożniku zegar szafowy, wahadłowy, na lewo od niego, pod ścianą komoda w stylu secesyjnym z lustrem.

W białostockiej kamienicy

Otwarcie nowej wystawy stałej miało miejsce 17 lutego 2010 roku. Ekspozycja przedstawia wnętrza białostockiej kamienicy mieszczańskiej na początku XX wieku. Trzy pokoje na parterze, położone od frontu i rozmieszczone w amfiladzie, stanowiły reprezentacyjną część pałacyku. Dlatego urządzone w nich zostały salony i jadalnia. Pomieszczeniom w głębi kamienicy nadano charakter prywatny.
Prezentowane na wystawie meble, przedmioty użytkowe, fotografie i obrazy składają się na kolekcję tworzoną w Muzeum Podlaskim w Białymstoku od 1949 roku. Przedmioty te, w zdecydowanej większości, znajdowały się niegdyś w białostockich domach i mieszkaniach. Na wystawie zobaczyć można dekoracje malarskie wnętrz i fasady, odtworzone w czasie prac renowacyjno-konserwatorskich.

Odzyskana historia. Hotel Ritz

Prezentacja słynnego białostockiego Hotelu „Ritz”, który otwarto tuż przed wybuchem Wielkiej Wojny, w 1913 roku. Strawiony przez płomienie w czasie drugiej wojny światowej ostatecznie zniknął z panoramy Białegostoku wkrótce po zakończeniu działań zbrojnych. Budowla przez trzy dekady pełniła rolę jednej z wizytówek miasta. Słynęła ze świetnie wyposażonych apartamentów, wykwintnej kuchni, niezrównanej orkiestry jazzowej oraz niezapomnianych balów. Białostoczanie zwykli mówić „był Ritz, nie ma nic”. W pamięci ludzkiej pozostały jednak wspomnienia, a w zakamarkach strychów nieliczne relikty świetnej przeszłości, których gromadzenie uwieńczone zostało w roku 2013 projektem makiety hotelu, prezentowanej w ramach wystawy stałej.