Siedziba

Fragment zabytkowego sufitu ze złotymi listewkami ułożonymi w kształcie gwiazdy. Pola między listewkami ozdobione kolorowymi wzorami. Pośrodku zwisa lampa.

Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego powstało w 1993 r. Mieści się w XIX-wiecznej drewnianej willi generała Mikołaja von Driesena. Pierwszym kierownikiem muzeum został Ryszard Saciuk, a od 2021 funkcję tę objęła Beata Janowicz.

Alfons Karny

Rzeźbiarz Alfons Karny stoi w środku pomieszczenia wypełnionego rzeźbami – są to ceramiczne i gipsowe głowy, popiersia, płaskie odlewy i postacie pełnofigurowe.

Muzeum poświęcone jest twórczości Alfonsa Karnego (1901–1989), jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy XX wieku. Artysta studiował rzeźbę w pracowni prof. Tadeusza Breyera w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Nigdy jednak nie zapomniał o swoim rodzinnym mieście – Białymstoku.

Rzeźba portretowa

Wnętrze dużego pomieszczenia z brązowymi ścianami, tapetami i piecem. W sali stoją rzeźby Alfonsa Karnego, umieszczone na wysokich pionowych kubikach w kolorze brązowym oraz na drewnianym ażurowym regale. Przedstawiają głowy znanych Polaków, na przykład Fryderyka Chopina, Józefa Piłsudskiego, Adama Mickiewicza.

W twórczości Alfonsa Karnego dominowała rzeźba portretowa. Na wystawie stałej można zobaczyć między innymi popiersia wybitnych Polaków, na przykład Ignacego J. Paderewskiego, Józefa Piłsudskiego czy Wacława Sieroszewskiego.

Skakanka

Trzy zdjęcia wykonanej z brązu rzeźby nagiej dziewczynki skaczącej przez skakankę, przedstawiające ją z różnych perspektyw. To najbardziej znana rzeźba Alfonsa Karnego zatytułowana „Skakanka”.

Szczególną uwagę przykuwa jedna z najważniejszych prac rzeźbiarza – Skakanka, która ozdabiała wnętrza transoceanicznego statku MS Piłsudski. Wystawę stałą wzbogacają cenne eksponaty związane z artystą – meble, grafiki, dokumenty, a także kolekcja malarstwa.

Dom artystyczny

Pani edukatorka prowadzi zajęcia z dziećmi na sali wystawowej. Wszyscy siedzą na podłodze. Przy ścianach stoją meble z filiżankami i dzbanuszkami oraz półka z książkami.

Jak pisała siostrzenica Alfonsa Karnego, Danuta Wróblewska-Frączak:

“Muzeum na Świętojańskiej pozostać chce żywym domem artystycznym, w którym przeszłość sąsiaduje z przyszłością, sztuka rodzi sztukę, a szerokiemu programowi zdarzeń towarzyszy zainteresowanie gości”.