Rozbudowa kolekcji rzeźby Alfonsa Karnego w zbiorach Muzeum Podlaskiego w Białymstoku

Planowany zakup w 2019 r. sześciu rzeźb Alfonsa Karnego jest uzupełnieniem I i II etapu rozbudowy kolekcji, którą rzeźbiarz tworzył ponad pół wieku. Portret „Dzidka” to jedno z dzieł prezentujące najmłodszego uczestnika warszawskiego podziemia, który walczył z hitlerowskim okupantem. Rzeźba została zrealizowana w brązie, a koszt odlewu pokrył prof. Jan Czochralski. „Marynarz z Orła” wyrzeźbiony w granicie nawiązuje do historii polskiego okrętu z początków wojny z 1939 r. Portrety Mikołaja Kopernika zrealizowane w granicie, a w szczególności w ceramice szkliwionej były formą artystycznego eksperymentu i twórczych poszukiwań. Umożliwiły one rzeźbiarzowi niezależną działalność artystyczną i pominięcie głównego nurtu w sztuce, jakim wówczas był socrealizm. Rzeźba przedstawiająca Jana Parandowskiego, zrealizowana w ceramice szkliwionej, była kontynuacją zainteresowań Karnego postacią tego wybitnego znawcy sztuki klasycznej. Przyjaźń z pisarzem i wiedza jaką, artysta posiadł dzięki niemu, była główną inspiracją do przyjęcia sztuki klasycznej jako fundamentu jego artystycznej twórczości.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Marszałka Województwa Podlaskiego.