Bajki w rzeźbach zapisane

Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Podlaskie w Białymstoku wydało książkę pt.: ,,Bajki w rzeźbach zapisane”, z serii Muzeum Podlaskie odkrywamy. Wydawnictwo skierowane jest do szerokiego grona odbiorców: (dzieci, młodzieży, osób dorosłych). Książka oparta jest na kanwie opowieści, anegdot i przekazów potomków Alfonsa Karnego.

Alfons Karny to jeden z najbardziej utalentowanych rzeźbiarzy XX. Jego dorobek artystyczny liczy niespełna 600 rzeźb wykonanych w różnych materiałach rzeźbiarskich. Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego to miejsce w którym znajduje się największe dzieło artysty ,,Galeria Wielkich Polaków”, tworzona przez rzeźbiarza przez ponad 50 lat. Galerię tworzą portrety rzeźbiarskie wielkich zasłużonych naszemu kraju postaci ze świata nauki, polityki i sztuki. Rzeźbiarz do grona znanych prominentów tj. Mikołaj Kopernik, Fryderyk Chopin , Józef Piłsudski, dołączył również wizerunki przyjaciół z różnych okresów swojego życia. Ekspozycja znanych i cenionych osobistości w towarzystwie sylwetek bliskich artyście, to hołd  oddany przez Alfonsa Karnego dla ich poświęcenia Ojczyźnie.

W nawiązaniu do postaci które tworzą Panteon Wielkich Polaków, powstała opowieść w formie bajecznej fabuły, w której wybrani bohaterowie stali się narratorem minionych czasów. Wybór bohaterów książki nie jest przypadkowy, łączy je wspólna idea służby Ojczyźnie. Wydawnictwo wzbogacone zostało niezwykle realistyczną i barwną grafiką, która wpływa na emocjonalny odbiór publikacji. Opowieść przedstawiona została prostym i zrozumiałym przekazem dla odbiorców w rozpiętym przedziale wiekowym.

Całkowita kwota dotacji: 31 500 zł.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury Dziedzictwa i Narodowego