Organizacja koncertów w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego pt. „Ogród pełen sztuki”
Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Muzeum Podlaskie zrealizowało cykl koncertów pt. „Ogród pełen sztuki”. Na podwórzu Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku odbyły się cztery koncerty w okresie letnim. Inicjatywa miała na celu zespolenie rzeźby z muzyką i nadanie temu miejscu aktywnego wymiaru artystycznego.
Działanie to niewątpliwie wpłynie na promocję Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego, a w dalszej przyszłości stanie się ważnym punktem na mapie Podlasia. Wśród wykonawców wystąpią znani i utalentowani artyści prezentujący różne gatunki muzyczne – począwszy od znanych utworów dwudziestolecia międzywojennego w całkowicie nowych aranżacjach, poprzez muzykę klezmerską do akustycznego rocka, jazzu i pop-rock-folku. Niezwykła muzyka w towarzystwie monumentalnych rzeźb wypełniających tajemniczy ogród w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego była atrakcyjną propozycją na letnie wieczory dla wszystkich miłośników sztuki.
Cykl koncertów „Ogród pełen sztuki” rozpoczął się 25 czerwca 2022 roku występem Lavona Volskiego, białoruskiego muzyka, kompozytora i autora tekstów muzycznych.
30 lipca odbył się koncert Alicji Grabowskiej. Artystka jest współtwórczynią grupy klezmerskiej Chanajki oraz pomysłodawczynią wielu projektów muzycznych z zakresu wielokulturowości Podlasia. W swoim koncercie wokalistka połączyła muzykę artystów z przeszłości z muzyką współczesną.
7 sierpnia publiczność uczestniczyła w koncercie zespołu jazzowego The Consonance Trio. Tworzą go zawodowi muzycy i przyjaciele, których twórczość odzwierciedla ich wspólne zainteresowania muzyczne, począwszy od klasyki, poprzez jazz, muzykę etniczną aż do szeroko rozumianej muzyki rozrywkowej.
28 sierpnia wystąpił zespół Szeptucha, jeden z najbardziej znanych zespołów muzycznych w naszym regionie. Grupa składa się z pięciu białostockich artystów, którzy tworzą utwory o świeżym brzmieniu, które przenoszą słuchacza w tajemniczy świat magii. Muzycy tworzą swoistą opowieść o pięknie dziewiczej przyrody, wierzeniach i tradycjach rodem z wielokulturowego Podlasia. Nie zamykają się w żadnych ramach, a ich kompozycje przedstawiane są w odmiennych, świeżych aranżacjach. Szeptucha akustycznie sięga po środki ekspresji muzycznej z gatunków takich jak: rock, blues, jazz, pop. Podczas koncertu nie zabraknie wirtuozerskich popisów instrumentalistów.
Całkowita kwota dotacji: 65 400 zł.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury Dziedzictwa i Narodowego