W kręgu życia

Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Muzeum Podlaskie w Białymstoku, zrealizowało wystawę czasową rzeźb Michała Jackowskiego pt. „W kręgu życia”.

Michał Jackowski to jeden z najbardziej znanych i utalentowanych rzeźbiarzy współczesnego pokolenia artystów, urodzony w 1978 roku w Białymstoku. Po uzyskaniu dyplomu magistra sztuki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie od ponad 20 lat tworzy w swojej białostockiej pracowni niezwykłe dzieła artystyczne. Rzeźbiarz realizuje nie tylko małe formy rzeźbiarskie, ale również wnętrza sakralne i projekty urbanistyczne. Artystę wyróżniają monumentalne prace tworzone w marmurze kararyjskim i brązie. Obecnie Michał Jackowski ma na koncie ponad 150 realizacji przestrzennych oraz prac konserwacyjnych na terenie Polski, Ukrainy, Turcji i Austrii.

Wystawa eksponowana była od 15 października 2022 roku do 14 lutego 2023 roku. Tworzyła ją seria prac powstałych z inspiracji stanów i relacji życia artysty z ukochaną żoną. Cykl prac narodził się z wielkiej miłości do życia i żony, gdzie mężczyzna i kobieta tworzą ciało i symbol koła jako uniwersalną opowieść o pięknie i cudownej relacji. Prace poruszają sferę wzajemnego dawania sobie przestrzeni, wspólnoty duchowej po rozdarcie, namiętności i oczekiwania wobec siebie, od cudu współtworzenia nowego życia po powidoki szczęśliwych chwil zamkniętych w małżeńskiej obrączce symbolu trwającej obietnicy. Unikatowe prace artysty pierwszy raz ujrzą światło dzienne w jego rodzinnym mieście Białymstoku. Jest to zamierzone działanie rzeźbiarza, który bardzo emocjonalnie podchodzi do stworzonych w cyklu życia dzieł. Tworzył je intymnie niejako obok głównego nurtu swojej twórczości z przekonaniem że ukazane zostaną najbliższym z przesłaniem kontemplacji życia i miłości.

Wystawa stanowi cykl niezwykle okazałych dużych rzeźb wykonanych z marmuru kararyjskiego  i brązu. Duża plenerowa praca artysty wkomponowana była w strefę ogrodu na terenie posesji otaczającej budynek muzeum. Integralną część wystawy stanowiły  rysunki artysty i  szkice rzeźbiarskie, które były początkiem dla końcowych kompozycji oraz fotografie ukazujące warsztat pracy.

Wystawie towarzyszyły liczne działania popularyzatorskie: zajęcia edukacyjne dla różnych grup wiekowych, oprowadzania kuratorskie, wykład i spotkanie z rzeźbiarzem.

Całkowita kwota dotacji: 90 000 zł.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury Dziedzictwa i Narodowego