Białystok – makieta barokowego miasta
Makieta barokowego miasta z widowiskiem multimedialnym „Wersal Północy” wśród dźwięków i świateł przedstawia Białystok w drugiej połowie XVIII wieku. Jej autorem jest Andrzej Onchimowicz. Wystawa przedstawia miasto w okresie największego rozkwitu, kiedy słynęło jako jedna z najpiękniejszych siedzib magnackich w Polsce i wzbudzało powszechny podziw nie tylko wśród rodaków, ale i cudzoziemców.
W 2018 roku ekspozycję uzupełniła projekcja multimedialna (mapping), utrzymana w stylistyce osiemnastowiecznej opowieść o „Wersalu Północy”. Wzbogacona teatrem świateł i symfonią dźwięków tchnęła nowe życie w labirynt miniaturowych uliczek, budynków i ogrodów.
W białostockiej kamienicy
Otwarcie nowej wystawy stałej miało miejsce 17 lutego 2010 roku. Ekspozycja przedstawia wnętrza białostockiej kamienicy mieszczańskiej na początku XX wieku. Trzy pokoje na parterze, położone od frontu i rozmieszczone w amfiladzie, stanowiły reprezentacyjną część pałacyku. Dlatego urządzone w nich zostały salony i jadalnia. Pomieszczeniom w głębi kamienicy nadano charakter prywatny.
Prezentowane na wystawie meble, przedmioty użytkowe, fotografie i obrazy składają się na kolekcję tworzoną w Muzeum Podlaskim w Białymstoku od 1949 roku. Przedmioty te, w zdecydowanej większości, znajdowały się niegdyś w białostockich domach i mieszkaniach. Na wystawie zobaczyć można dekoracje malarskie wnętrz i fasady, odtworzone w czasie prac renowacyjno-konserwatorskich.
Odzyskana historia. Hotel Ritz
Prezentacja słynnego białostockiego Hotelu „Ritz”, który otwarto tuż przed wybuchem Wielkiej Wojny, w 1913 roku. Strawiony przez płomienie w czasie drugiej wojny światowej ostatecznie zniknął z panoramy Białegostoku wkrótce po zakończeniu działań zbrojnych. Budowla przez trzy dekady pełniła rolę jednej z wizytówek miasta. Słynęła ze świetnie wyposażonych apartamentów, wykwintnej kuchni, niezrównanej orkiestry jazzowej oraz niezapomnianych balów. Białostoczanie zwykli mówić „był Ritz, nie ma nic”. W pamięci ludzkiej pozostały jednak wspomnienia, a w zakamarkach strychów nieliczne relikty świetnej przeszłości, których gromadzenie uwieńczone zostało w roku 2013 projektem makiety hotelu, prezentowanej w ramach wystawy stałej.